Наследник на "5 минути в Казанлък", стартирал на 1-и юни 2011-а година.
Наследник на "5 минути в Казанлък", стартирал на 1-и юни 2011-а година.
Честит личен празник на човека, който даде и продължава да дава много, всичко от себе си за развитието на туристическата дейност в Казанлък! Носител на 2 медала „Алеко”, делегат на конгресите на БТС, инструктор по туризъм, планински водач, секретар на Туристическо дружество „Орлово гнездо” – Казанлък, което на всяка година на 12-и май чества своята вече, 116 -годишнина, Кръстьо Петков започва всичко, като много други казанлъчани – в „Арсенал”. Дошъл първо като настройчик в Завод 2, след една година Кръстьо Петков тръгва за София да учи „Лечебна физкултура”. Връща се в оръжейницата като методист по ЛФК, по времето, когато, съгласно Министерско постановление, в цялата страна и особено – в „Арсенал”, се разгръща широка дейност по опазване здравето на работници и служители със средствата на производствената гимнастика. После изцяло поема туристическата дейност в оръжейницата. И логично, по-късон преминава на градско и национално ниво в работата си.
Преди това, обаче, под ръководството на Кръстьо Петков, арсеналци успяват да покорят истински върхове в туризма. Богата дейност се разгръща сред туристите – арсеналци от средата на 70-те, до началото на 90-те години на 20-и век. И за това е причина и Кръстьо Петков. Алпийски клубове, активно строителство на балкански хижи за краткотраен отдих за всеки завод, колопоходи, вокална група за туристически песни…
Така в туристическата история на „Арсенал” остават ненадминати изкачването на връх Елбрус, Чешките Татри, десетки квалификационни походи за обучение на кадри, стотици екскурзионни летувания на арсеналци по родните планини, когато оръжейници в по 8 смени годишно обикалят пеша балканите. Понеже картите за почивка по многото бази на „Арсенал” все не достигат за десетките хиляди работници и служители, се реализира идеята за палаткови почивки. Предприятието купува собствени палатки – за спане, плюс една оборудвана като кухня. Палатките се раздават на арсеналци и така хората почиват по къмпингите на България – от морето до планините Туризмът по онова време, наистина става масов за арсеналци. А базата е богата – имат собствени хижи, собствен туристически инвентар – от раниците – до палатките, отделен склад, екипировка. Това засилва дейността в цял Казанлък.
Отличният организатор внедрява маниера си на работа и в градското туристическо дружество „Орлово гнездо” в Казанлък, където Петков е от 1993-та година, та – до днес. През това време, дружеството успява да уреди собствеността върху хижитена Бузлуджа, да ги поддържа и ремонтира. Кръстьо заварва дружеството в почти насипно състояние – кадрите са разпилени, няма документи за собственост на сградата в Казанлък и на хижите в Балкана.Първите години са трудни, хижите се поддържат с оскъдни средства, идващи изцяло от самоиздръжката. Но! – както казва Петков, с екип, събран от истински радетели на туризма, нещата се получават. И всичко идва по местата си. Дългогодишен ръководител на казанлъшкото туристическо дружество, днес доайенът продължава да помага за неговото развитие.