Наследник на "5 минути в Казанлък", стартирал на 1-и юни 2011-а година.
Наследник на "5 минути в Казанлък", стартирал на 1-и юни 2011-а година.
В началото на публикуваното си изследване,Лилия Димитрова, която вече има десетки книги, свързани с историята на Казанлък и много публикации по този въпрос, е написала посвещение::“Посвещавам на изключителната личност, общественик и педагог, г-жа Галина Стоянова – кмет на Община Казанлък!“.
Книгата събира историята на предучилищното възпитание в града във факти и много снимки на детски градини, учителки и деца. Материалът е събран от Лилия Димитрова, но в подготовката на изданието на практика се включват много бивши детски учителки и директорки, сред които – на първо място дългогодишният инспектор в общинското образование в тази му част, Христина Йорданова.
Повече от сто страници в книгата са отделени на корените на образованието в света и у нас, очертано е влиянието на християнството, първоучителите Песталоци, Монтесори, Коменски, както и на български дейци на детската педагогика. Сериозно място е отделено на раждането на новото българско образование преди два века, както и върху началните стъпки на обучението на деца в Казанлък.
Дечица в униформи на квадратчета, дечица с коронки от картон със звездички, цветенца, ушенца, снежинки и прочие…, до една изработено лично и ръчно от учителките по градините по времето преди 1989-а, изпълват последните страници на книгата в снимки. В тях сегашните пораснали деца в предпенсионна вързаст, могат да разпознаят себе си из всички детски градини в Казанлък и околните населени места.
Непознати или малко познати факти от развитието на предучилищното образование информират за битието на учителка на малките, дори на Мара Чорбаджийска, съпругата на Чудомир. Публикувани са снимки, дори с образите на Константин Бозвелиев в Бозвелиевата забавачница. Корените на този дял от образованието се търсят още през Възраждането и идването тук на учителката Рахил, станала по съпруг, Душанова, иначе, родом от сръбска Митровица.
Манифестации, празници, баби Марти, Дядо Мразовци, детски театър и летни игри допълват атмосферата на онова, което е вече история в развитието на предучилищното образование в Казанлък, в което тук е запечатан и лика на сегашния кмет на Казанлък, Галина Стоянова, чиято професия е детското учителство. Стоянова се помни и като успешен директор на детската градина на „Арсенал“.
Лилия Димитрова е вписана за своята обществена дейност в Почетната книга на Казанлък.
Книгата е издадена със съдействието при обработката на снимките на Музея на фотографията в Казанлък и лично на неговия директор, инж.Стефан Папукчиев.