Наследник на "5 минути в Казанлък", стартирал на 1-и юни 2011-а година.
Наследник на "5 минути в Казанлък", стартирал на 1-и юни 2011-а година.
Европейската комисия предлага Европейски план за възстановяване от 1,850 трилиона евро, от които – заеми, извън бюджета на Многогодишната финансова рамка, на стойност 750 млрд евро в рамките на следващия програмен период до 2027 година. ЕК предлага и съвсем нови инструменти за управление на икономическите процеси в общността, включително и последствията от COVID 19 в рамките на следващия програмен период.
Въвежда се нов финансов инструмент за разпределение на средства, наречен „ЕС от ново поколение“, който ще черпи пари от заеми на ЕС чрез международните финансови пазари. Заемите ще се разпределят по няколко направления в инструменти под имената:“ Инструмент за възстановяване и устойчивост; REACT-EU, допълнително финансиране по текущата Кохезионна политика за отговор на COVID-19; Фонд за справедлив преход; Допълнително финансиране за Европейския фонд за развитие на селските райони; Допълнително укрепване на InvestEU, Програма „Здраве и др.
Основният източник на финансиране остава Бюджетът на ЕС, определен с Многогодишна финансова рамка 2021-2027. Средствата от там ще се разпределят в Кохезионна политика; Обща селскостопанска политика, Единен пазар, иновации, дигитализация; Миграция и управление на границите; Фонд за справедлив преход.
От българското правителство изтъкват, че страната ни е една от общо 4-те държави членки, които получават повече средства за Кохезионна политика, в сравнение с настоящия период 2014-2020 г. Вноските на България в бюджета на ЕС за целия период 2021-2027 г. се изчисляват от ЕК в размер на 3,3 млрд. евро. Категорично трябва да се оборват всички твърдения, че страната ни ще бъде „донор“ в ЕС, правителствената позиция, изразена и на официалната страница на Министерския съвет. ЕК предвижда България да има достъп да 16.7 млрд.лв. от макрорамката, разпределени така: – 8,78 млрд.лв. по Кохезионната политика, преки плащания по Преки плащания ОСП– 4,98 млрд.лв., Европейски фонд за развитие на селските райони– 2 млрд.евро, Миграция и сигурност (3 фонда) – 239 млн.евро; Фонд за справедлив преход – 668 млн. евро и за АЕЦ Козлодуй– 56 млн. евро. Достъпът на България до инструментите на „ЕС от ново поколение“ е планиран на 12,3 млрд. евро (9,2 млрд. евро – грантове – безвъзмездна помощ и 3,1 млрд. евро заеми.
Инструментът за възстановяване и устойчивост заменя Програмата за подкрепа на структурните реформи. Допълнителното финансиране за Кохезионна политика 2014- 2020 г. е за продължаване на инвестициите за преодоляване на социално-икономическите последици от COVID-19. Ресурсът е по линия на „ЕС от ново поколение“ и удължава изпълнението на текущи оперативни програми, които подкрепят мерки срещу COVID-19; Ресурсите тук следва да са налични през есента на тази година, изпълнението е до края на 2022 г.
Предложението на ЕК тепърва ще се обсъжда на техническо ниво, в Съвета и в Европейския съвет в заседанието на 18-19 юни.